TERMINY 2024-2025

Wednesday, February 9, 2011

MSZA ŚW. ZA OJCZYZNĘ

Systemy totalitarne niszczą, bo zniewalają, przede wszystkim wnętrze człowieka, jego myślenie, wolną wolę i sumienie. Dlatego jedyną obroną przed nimi jest Prawda. Kazania patriotyczno - religijne ks. Jerzego Popiełuszki to głoszenie ewangelicznej Prawdy. To nazywanie dobra dobrem, zła złem, kłamstwa kłamstwem, a prawdy prawdą. Ks. Jerzy przypominał podstawowe prawdy o człowieku i świecie, wyrastające z Dobrej Nowiny Chrystusa i nauczania Kościoła. Prawda była dla ludzi umocnieniem i otuchą. Źródłem wiary, nadziei i miłości. Nauką męstwa.Z tych właśnie powodów kazania Ks. Jerzego stały się przedmiotem oszczerczych ataków władz PRL.

Msze Św. za Ojczyznę w kościele p.w. Św. Stanisława Kostki zainicjował Ks. Teofil Bogucki w październiku 1980 r. Natomiast od 22 lutego 1982 r. odprawiano ją systematycznie w ostatnią niedzielę miesiąca. Wtedy także Ks. Bogucki powierzył Ks. Jerzemu Popiełuszce jej celebrowanie, wygłaszanie homilii oraz wszelkie przygotowania organizacyjne.

W ostatnią niedzielę miesiąca, do żoliborskiej świątyni, aby modlić się za Ojczyznę, licznie, coraz liczniej, przybywali wierni z całej Warszawy i z różnych zakątków Polski. Tę wielobarwną wspólnotę tworzyli ludzie różnych stanów społecznych i zawodów, byli także niewierzący. Łączył ich ból, czasami zwątpienie, ale i nadzieja, że Prawda oraz Dobro zwyciężą.

Niejednokrotnie mówi się o niezwykłej atmosferze tych modlitewnych spotkań. Tworzy ją poczucie jedności i odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Niestety w latach 80. towarzyszyły jej poczucie zagrożenia - lęk przed prowokacją czy działaniami, które miały, w planach Służby Bezpieczeństwa, utrudnić wspólną modlitwę, a nawet stworzyć pretekst do interwencji służb porządkowych. Ta sytuacja zagrożenia stworzyła potrzebę zapewnienia porządku. W ten sposób narodziła się idea powstania Kościelnej Służby Porządkowej.

Ks. Jerzy Popiełuszko bardzo starannie przygotowywał oprawę plastyczną. Zgodnie z tematem kazania opracowywał dekorację. Często ich inspiracją były rocznice wydarzeń historycznych, życie wielkich Polaków czy realia lat 80.

W końcowej części Mszy Św. aktorzy warszawscy przedstawiali programy poetycko - muzyczne o charakterze narodowym. Lata 80. to czas, w którym Polacy na nowo odkryli wielką literaturę romantyczną i jej spadkobierców. To polski fenomen - strajkujący robotnicy słuchali strof Słowackiego, Krasińskiego i Konopnickiej bez poczucia dystansu czasowego, tak jakby te utwory zostały napisane współcześnie. Niezwykłe misterium rozgrywało się na nowo w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, gdy znakomici aktorzy recytowali znane i nieznane z lektur szkolnych fragmenty.

Po śmierci Ks. Popiełuszki, Ks. Teofil Bogucki nie zrezygnował z celebrowania Mszy Św. za Ojczyznę. Dzięki temu trwają one do dziś.

No comments:

Międzynarodowa Diakonia Ewangelizacji i Wyzwolenia „Drogocenna Perła” Mt 13,46 Ruchu Światło-Życie Zaprasza na 1) Oaz...